Dijital dönüşümün yolu, insana yatırımdan geçiyor

Turkcell ana sponsorluğunda, Platin Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Oya Yalıman’ın moderatörlüğünde Dijital Dönüşüm Zirvesi gerçekleştirildi. 2021 ve sonrasına yön verecek dijital dönüşüm trendleri ve uygulamalarının konuşulduğu zirveye; Turkcell Dijital İş Servisleri Kurumsal Ürün Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Ömer Ferit Gazimihal, and Change Değişim Yönetimi Eğitmeni Hamdi İstanbullu, Garanti BBVA Ödeme Sistemleri Üye İş Yeri ve Satış Genel Müdür Yardımcısı Özgür Altan ve Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ katıldı.

 

Tüm dünyayı hazırlıksız yakalayan Covid-19 pandemisi; iş dünyasına, dijital dünyaya her yönüyle hakim olmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Üretim-hizmet akışlarında dijital dünyaya adapte olamayan markaların rekabette geri kaldığı, bu alanda gerekli önlemleri çok öncesinden alarak değişime adapte olan markaların ise açık ara öne çıktıları bir dönemden geçiyoruz. Platin Dergisi’nin gerçekleştirdiği zirvede, dijital dönüşümün bugünü ve yarını masaya yatırıldı.

 

“Pandemide dijitalleşme stratejimizin doğruluğunu gördük”

 

Turkcell Dijital İş Servisleri Kurumsal Ürün Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Ömer Ferit Gazimihal, “Son 1.5 yıl herkes için olduğu gibi iş dünyası için de çok zor bir dönemdi. Birçok sektörü derinden etkiledi. Turkcell olarak dijital dönüşümümüzü yıllar önce tamamladık. Bugün baktığımızda bireysel servislerimizden BiP, lifebox ve fizy, kendi sektörümüz içinde bizi gururlandıran, örnek gösterilmemizi sağlayan inovasyonlar. Kurumsal müşterilerimiz için ise bugün önemi daha iyi anlaşılan dijital ürünlerimiz ve çözümlerimiz var. Dijital bulut platformumuz Turkcellbulut.com için Türkiye’nin en gelişmiş dijtalleşme hikayesi diyebiliriz. Ancak kurumsal dünyada sadece Turkcell olarak dijitalleşmemiz yeterli değil; Türkiye’nin dijitalleşmesi ve müşterilerimizin daha iyi hizmet verebilmeleri için Turkcell olarak onların dijitalleşmesine her türlü desteği sağlamak için hazırız” diye konuştu. 

 

Kurumların bulunduğu herbir sektörün kendi dinamiği içinde dijitalleşme ihtiyaçlarına özel çözümler ürettiklerini aktaran Gazimihal, sözlerini şöyle sürdürdü: “İki konu çok önemli; dijital altyapı ile ürün ve servisler. Biz de bu anlamda Turkcell olarak eşsiz dijital altyapımız üzerinden kurumlarımıza uçtan uca dijital ürün ve servisler geliştirdiğimiz şirketimiz Turkcell Dijital İş Servislerini kurduk. Siber güvenlik, nesnelerin interneti, büyük veri ve iş uygulamaları en çok odaklandığımız alanlar oldu. Dijitalleşmesini çok önceden tamamlayan bir şirket olarak özellikle pandemide stratejimizin doğruluğunu gördük. Pandemi gösterdi ki dijitalleşme kurumlar için olmazsa olmaz. Bilindiği gibi yaklaşık 1 buçuk yıl önce kurumlar çalışanlarını evlerine göndermeye başladı. Biz de Dijital İş Servisleri olarak hızla çözümler geliştirmeye başladık. Öncelikli olarak çok kısa bir süre içerisinde onlarca çağrı merkezini dijital ortama taşıdık. Türkiye’nin en büyük veri merkezi işletmecisi olarak veri merkezi çözümleri sunduk. Bununla birlikte ürün ve servislerin daha da önem kazanmasıyla ihtiyaca uygun onlarca yeni dijital ürün çıkardık. Video konferans uygulamamızı hayata geçirdik. Çalışanların birilerine temasını control altına almak için ‘Djital Tesis’ uygulamamızı hayata geçirdik. Öte yandan dijitalleşme beraberinde siber zafiyetleri getirebiliyor. Yıllardır alanında uzman ekibimiz sayesinde siber güvenlik çözümlerimiz ile de kurumsal müşterilerimizin yanındayız.” 

 

“Değişim bir süreç, dönüşüm ise sonuçtur”

and Change Değişim Yönetimi Eğitmeni Hamdi İstanbullu ise değişimin bir bir süreç olduğuna vurgu yaparak şu ifadeleri kullandı: “Dönüşüm, sonuçtur. Bizim malzememiz insandır. İnsanları doğru bir hedefe taşımalıyız. Çeviklik, değişimde çok önemli. Her şeyin temelinde insan olmalı. İnsan temelinde yaptığımız araştırmaya göre insanları değişime adapte ettiğimizde 6 kat geri getirim sağlıyor. Kurumlara biraz sabır gerekiyor ama dönüş mutlaka oluyor. Değişimin bir lideri olmalı. Proje yönetimi ve değişim yönetimi iki ayrı nokta. Pandemi sonrası hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Türkiye’deki yapı, insan tarafını ihmal ediyor. Değişim, entegre bir yaklaşım gerektiriyor. Zekanın tanımı değişti, kapsayıcı zeka geldi.  Z Kuşağı böyle geliyor. Duyarlılıklarımız arttı. 2030 yılına kadar dünya nüfusunun yüzde 80’i işini kaybedecek. Dönüşüm biraz daha uzantılı bir süreç. Bir insanı, kurumu değiştireceksek önce farkındalık yaratmak zorundayız. Değişim, hedeflerken plan yaptığımız kurum ne kadar istekli onu görmemiz gerekiyor. Dijital değişimin daha başındayız. Bu devam edecek. Kurumların kendi içinde farklı kavramlarla tanışması gerekiyor.”

 

Marka ve veri işleme

Ödeme sistemleri olarak şu an perakendeden B2B toptan sektörüne, gıdadan kamu sektörüne kadar birçok alana dokunduklarını ve bu sektörlerin gelişimlerini izleyebildiklerini dile getiren Garanti BBVA Ödeme Sistemleri Üye İşyeri ve Satış Genel Müdür Yardımcısı Özgür Altan, dijital dönüşüme her segmentin farklı bir tepkisi olduğunu aktardı. “Özellikle kurumsal şirketler bu sürece liderlik ederken, iki temel yaklaşım söz konusu. Bunlardan ilki, marka algısıyla ilgili. Özelikle müşterilerinin kullandığı yeni kanallara, yeni temas noktalarına kendi markalarını yerleştirmek; bütünlüklü bir marka deneyimi oluşturuyor. Buna markanın dijitalleşmesi diyebiliriz. Bu işin oyun alanı ise sosyal medya” diyen Altan, bir diğer konunun da veri işleme olduğunu vurguladı. Veriyi saklama ve işleme konusunda artık çok önemli imkanları olduğunu dile getiren Altan, Garanti Ödeme Sistemleri olarak her sektör için anlık- saatlik davranışları analiz etme imkanları olduğunu, müşterilerine de bu gelişime ayak uydurmaları adına çok önemli katkılarda bulunduklarının altını çizdi.

 

Bankalar artık birer teknoloji şirketi

Garanti Ödeme Sistemleri 1999 yılında kurulduğunda vizyonunun, teknolojiyi ödeme sistemlerinde kullanarak Türkiye’de yeni bir oyun kurmak olduğunu söyleyen Altan, o zamanlar için Garanti Bankası’nın zamanının FinTech’i olduğuna dikkat çekti. “Şu anda bankaların aslında büyük bir teknoloji şirketine dönüştüğü günlerden geçiyoruz” diyen Altan, bu noktada djitalleşmenin de kurumlar için demokratikleşme kültürünü beraberinde getirdiğini sözlerine ekledi.

 

“İnsana yatırım yoksa dönüşüm de yok”

Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ ise dijital dönüşümü anlatırken hep teknolojiden bahsetiğimizi fakat çok önemli bir konunun atlandığını belirtti: İnsan faktörü… “Sosyal süreçler ve insan olma faktörleri, dijital dönüşüm sürecinin dışında bırakılmamalı. Eğitim, dijital dönüşüme en hızlı ayak uyduran alan. Çünkü eğitimin zaman kaybına tahammülü yok. Bahçeşehir Koleji olarak 20 yıldır dijital dönüşüme yatırım yapıyoruz. Bunun karşılığını da pandemi sürecinde aldık. Eğitim ekosisteminin işleyişinde kriz zamanları çok önemli. Zira çevikliği tam da bu dönemlerde göstermeniz gerekiyor” diyen Dağ, dijital dönüşüm sürecinde öğretmen ve insan kaynağına yatırım yapmadıkça aslında hiçbir şeye yatırım yapmamış olunduğuna dikkat çekti. “Klasik pedagojinin dışına çıkmamız şart. Pedagojik bakış da bu paralelde değişmeli, dijital pedagoji bu noktada çok önemli” diyen Dağ, eğitimde bu dönem sonrasında hibrit yaklaşımın kalıcı olacağına vurgu yaptı.

 

Uzaktan eğitim, yakından takip

Son olarak 2010’dan bu yana ‘dijital dünya okulu’ felsefesini hayata geçirdiklerini aktaran Özlem Dağ, öğretmen gelişimi ve anne baba gelişiminin de bu sürece dahil olduğunu söyledi. “Tüm yatırımlarımız, bu felsefeyi destekleyecek şekilde şekillendi. Stres ve kaygı yönetimi, çocukları destekleme süreçleri, anne-baba kimliğinin öğretmen kimliğinden daha farklı olduğu gibi birtakım yaklaşımları velilerimize aktardık. ‘Uzaktan eğitim, yakından takip’ süreçlerini hayata geçirdik. Kaygı yönetimi bu noktada ön plana çıktı” diyen Dağ, bu dönemde yalnızca öğrencilerinin anne-babalarına değil, diğer tüm anne-babalara da dijital eğitimlerini açtıklarını söyleyerek sözlerine son verdi.

 

 

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?
😡
0
😥
0
👎
0
👍
0
😆
0
😱
0
Yorumlar (0)
Bu Yazıya İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Popüler
Sanatçı “Cenk Yüksel”den yeni kitap!
  "Cenk Yüksel"; Nefes-Ses-Hareket ve Kutsal Dönüşüm adlı kitabında mucizevi araçları doğru kullanarak yaşamımızı nasıl değiştirebileceğimiz konusunda yeni kitabıyla bizlere rehberlik ediyor.
Anne Adaylarının Koronavirüs Aşısı Hakkında Bilmesi Gerekenler
Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında aşı uygulamaları son hızla devam ederken hamileler aşı olup olmamaları konusunda endişe ediyor.
22 Milyon kişi hala ilk aşısını olmadı
Aşı karşıtlığı toplumun önemli bir kesiminde karşılık buldu.
Olimpik Anneler projesinin sporcularından Hatice Kübra İlgün, Bronz Madalya kazandı
P&G’nin Türkiye’de spor kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla başlattığı Olimpik Anneler projesinin sporcularından Hatice Kübra İlgün, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda taekwondo kategorisinde Bronz Madalya kazandı.
İBB Genç Yetenek Gelişim Programı İstanbullu gençlerle buluşuyor
Gençleri iş hayatına hazırlamayı hedefleyen “İBB Genç Yetenek Gelişim Programı”, 29 Temmuz’da gerçekleşecek lansman etkinliğiyle başlıyor.
Çalışanlar normalleşme sonrası için endişeli
 Adaylarla işvereni bir araya getiren uygulama 24 Saatte İş, normalleşmeyle birlikte iş yaşamındaki değişiklikleri araştırdı.
Gelecek Ekoturizmde
Tokat Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ve Uluslararası Ekoturizm Derneği iş birliğiyle düzenlenen Uluslararası Ekoturizm Çalıştayı başladı.
Başkan Hamit Karış, ‘Geçmiş Olsun Komşum’
Gelecek Partisi Mersin İl Başkanı Hamit Karış, Antalya'nın Manavgat ilçesinde Yeniköy Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda, saat 12.
6 bin büyükbaş hayvan için kene ilacı dağıtıldı
Samsun Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı hayvan hastalıkları ile mücadele kapsamında büyükbaş hayvanlar için kene ilacı dağıttı.
Akgün Lülü Şahne’ye yeni görev yerinde başarılar diledi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla, Emniyet Müdürleri Atama Kararnamesi Resmi Gazete'de yayımlandı.
Bizim Toptan Çanakkale’deki İkinci Mağazasını Biga’da Açtı
Türkiye’nin en yaygın organize toptancılarından Bizim Toptan, Çanakkale’deki ikinci mağazasını Biga’da açtı.
Panasonic LED Lamba Serisi’nde enerji verimliliği ve şıklık bir arada
"Yaşam için çözümler” sunan ve ürünlerini ilk günkü heyecanla geliştirmeye devam eden Panasonic, evlerin ve iş yerlerinin temel ihtiyacı olan aydınlatma çözümlerini de sunuyor.
Yu-Gi-Oh! koleksiyon kart oyununda efsaneler yazı devam ediyor
Efsanevi Düellocular daha önce hiç görülmemiş biçimde geri döndüler.
5 dünya starı, Deezer’ın “ASMR Sessions” Derlemesi için en hit şarkılarını fısıldadı
5 dünya starı, Deezer’ın “ASMR Sessions” Derlemesi için en hit şarkılarını fısıldadı      Alicia Keys, Sir Tom Jones, James Blunt, Ava Max ve YUNGBLUD en hit parçalarını fısıldadılar Bu, müzisyenlerin şarkılarını toplu olarak ASMR tarzına dönüştürdüleri ilk derleme oldu.
Kahve Dünyası’ndan Dünya Çikolata Günü’ne Özel Anket
 “Hepimizin Ortak Noktası” Kahve Dünyası’nın, 7 Temmuz Dünya Çikolata Günü kapsamında gerçekleştirdiği anket serisi sosyal medyada büyük ilgi gördü.
The Witcher’ın ikinci sezonu 17 Aralık 2021’de tüm dünyayla aynı anda sadece Netflix’te.
Netflix, WitcherCon’da The Witcher’ın ikinci sezon yayın tarihini duyurdu.
Mıchelle yeoh, the wıtcher: blood orıgın’in oyuncu kadrosuyla katıldı
Netflix, The Witcher'ın öncesini anlatacak The Witcher: Blood Origin'in oyuncu kadrosuna katılan isimleri duyurmaya devam ediyor.
Seç Market esnaf dostu iş modelinde 1500’üncü mağazasını açtı
Esnafa güç veren iş ortaklığı modeliyle ön plana çıkan ve Türkiye’nin 80 ilinde bayisi bulunan Seç Market, 1500’üncü mağazasını açtı.
Altın Fırça Resim Yarışması Başlıyor…
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında Nişantepe Orman Park Toprak Okulu Ekolojik Eğitim Atölyeleri tarafından bu yıl birincisi düzenlenecek olan 3-9 Yaş Arası Ulusal Altın Fırça Ödülleri Resim Yarışması için bütün hazırlıklar tamamlanmak üzere.
“Yunus’un Nefesi Sevgi Dili” Konseri
Azez’deki Yunus Emre Enstitüsünde tiyatro grubunun ardından bir müzik grubu da kuruldu.
Ekrem İmamoğlu: “Bu liyakat yolculuğu devam edecek”
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yaklaşık 30 bin kişinin başvurduğu itfaiye eri alım sınavının yazılı bölümünü geçip, spor parkurunda yarışmaya hak kazanan adaylarla bir araya geldi.
“İHA’larda Olduğu Gibi Farklı Yüksek Teknolojili Ürünlerde Markalaşabilmeliyiz”
Global Bilişim Derneği’nin (BİDER) düzenlediği çevrim içi etkinlikte konuşan İstanbul Okan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.
Gülgökçe Korkmaz’dan Akustik Performanslar
"Var yada Yok" ve "Şaşmam" isimli çalışmalarıyla müzik dünyasına başarılı bir giriş yapan Gülgökçe Korkmaz, yeni çalışmalarına odaklanmak için pandemi sonrasını beklerken boş durmadı ve Youtube sayfasında akustik çalışmalara imza attı.
Başkan Büyükakın, ‘’Kandil gecemiz hastalıklara şifa olsun”
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.
Otomotivin yeni popüler lojistik yolu “Demiryolu”
2020’de yaşanan zorluklar, özellikle otomotiv endüstrisinde tedarik zincirlerinin ve uluslararası limanlara bağlanan demiryolu taşımacılığının önemini bir kez daha gözler önüne serdi.
Hello world!
Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!
Çaykur Rizespor’un 19 Yaşındaki Genç Oyuncusuna Talipler Var
Rizesporun alt yapısında gelişen, geçtiğimiz devre arasında profesyonel sözleşme imzalayan orta saha oyuncusu Serdar Köse ile bazı takımların ilgilendiği duyuruldu. Hırsı ve mücadelesiyle takdir kazanan, attığı gollerle takımını sırtlayan, 2001 doğumlu genç oyuncunun menajeri çok sayıda teklif aldıklarını, şartların oluşması durumunda Serdar’ın, forma giyebileceğini aktardı.
Sabancı Üniversitesi Tanıtım Günleri Başlıyor
Sabancı Üniversitesi, akademik programları, eğitim olanakları, burs ve kontenjan bilgileri ile kampüs imkânları hakkında adayları ve aileleri bilgilendirmek amacıyla 31 Temmuz -13 Ağustos 2021 tarihleri arasında, “Tanıtım Günleri” gerçekleştiriyor.
CHP’li Ecevit Keleş, Kırantepe yeni rant kapısı olmasın
CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, Kırantepe’de yapılacak olan inşaat nedeniyle tepki gösterdi.
Milletvekili Süleyman Bülbül’den Manavgat yangını çıkışı
CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül, THK uçaklarının yangınlara müdahale konusundaki eksikliğine dikkat çekerek Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi istifaya davet etti.
Başkan Hamit Karış, ‘Geçmiş Olsun Komşum’
Gelecek Partisi Mersin İl Başkanı Hamit Karış, Antalya'nın Manavgat ilçesinde Yeniköy Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda, saat 12.
Sanatseverler Büyükçekmece’de festivalde buluştu
22’inci kez gerçekleşen Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali Büyükçekmece’de görsel şölen yaşattı.
İBB ve AB arasında sürdürülebilir enerji anlaşması
AB ile İBB arasında “Enerji Dönüşümü için AB: Batı Balkanlar ve Türkiye’de Belediye Başkanları Sözleşmesi Projesi’ konusunda mutabakat zaptı, Litvanya’dan gelen bir heyetle İBB’nin Saraçhane yerleşkesinde imzalandı.
İBB’den üniversiteli adayı gençlere rehberlik hizmeti
İBB, her yıl olduğu gibi bu yıl da üniversite tercihi yapacak gençlere ücretsiz danışmanlık hizmeti verecek.
Kızılırmak Deltası’nda öğrencilere ‘Doğa Yürüyüşü’
Samsun Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde gerçekleştirilen çalışma ile ‘Telafi de ben de varım programı’ kapsamında ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde ‘Doğa Yürüyüşü’ düzenlendi.
Başkan Böcek yangın bölgesinde
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek Manavgat yangını bölgesinde anbean gelişmeleri takip ediyor.
A WordPress Commenter
Hello world!
Hi, this is a comment. To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard. Commenter avatars come from Gravatar.