Pandemi, ergenlerde ciddi psikolojik dalgalanmalara yol açabilir

Abdi İbrahim Otsuka Medikal Direktörlüğü, pandemide uygulanan karantina dönemlerinin bir sonucu olarak ergenlerde oluşan anksiyete, panik ve endişe gibi ruh sağlığı sorunlarında artış olabileceğine dikkat çekiyor.
 

Abdi İbrahim Otsuka Medikal Direktörlüğü, COVID-19 salgını nedeniyle uygulanan karantina dönemlerinin bir sonucu olarak ergenlerde oluşan anksiyete, panik ve endişe gibi ruh sağlığı sorunlarında artış olabileceğine dikkat çekiyor. COVID-19’un sadece bir medikal sağlık krizi olarak değil, aynı zamanda akıl sağlığı için de acil durum olarak düşünülmesi yönünde uyarıda bulunuyor. 

 

BULAŞICI hastalıklar sadece bireylerin fiziksel sağlığını etkilemekle kalmayıp, aynı zamanda nüfusun psikolojik sağlığını olumsuz etkiliyor. COVID-19 pandemisinde zorunlu ev izolasyonu aile içinde ilişkilerin gerilmesine ve olumsuz sonuçların oluşmasına neden oluyor. Evde kalmak ergenleri sosyal açıdan zorlarken, saldırgan, yıkıcı dürtülerle baş başa kalmalarına sebep oluyor.  

 

Pandemi öncesinde ve sırasında üniversite öğrencileriyle yapılan bir araştırmanın sonuçları, genç nüfusta görülen anksiyete ve depresyon oranlarının son bir yılda yüzde 30’lardan yüzde 60'lara yaklaşık iki kat artığını gösterdi.

 

Karantina ergenlerin ruh sağlığını olumsuz etkileyebilir 

 

Abdi İbrahim Otsuka Medikal Direktörlüğü konu ile ilgili yaptığı açıklamada, COVID-19 salgını ve tam kapanmanın, ergenlerin ruh sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğuna dikkat çekerken, ergenlerin psikolojik açıdan tam kapanma dönemlerini sağlıklı atlatabilmeleri için psikiyatrik desteğe ihtiyaç duyabilecekleri uyarısında bulunuluyor. Bu nedenle kapanma dönemlerinde sağlık sisteminin bu desteği vermek üzere yapılandırılması gerektiğine işaret ediliyor.  

 

AİO Medikal Direktörlüğü, pandemi döneminde ergen psikiyatrik bozukluklarının araştırılmasının gerekliliğine Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan araştırma sonuçlarıyla gösteriyor. Araştırma gençlerin pandemiden sanıldığından çok daha fazla etkilendiğini ortaya koyuyor. Kâr amacı gütmeyen FAIR Health tarafından yapılan çalışmada, incelenen 13-18 ve 19-22 iki farklı yaş grubunda, pandemi döneminde 2019 yılı ile kıyaslandığında gençlerde psikolojik destek almak için yapılan başvurularda ciddi artış gözlemlendiği belirtiliyor. Psikolojik destek başvuruları ile birlikte 2020 yılında dünyada olduğu gibi Türkiye’de de pandeminin etkisiyle antidepresan kullanımının arttığına işaret eden AİO Medikal Direktörlüğü, antidepresan satışlarının son bir yılda Türkiye'de yüzde 9,6 yükseliş kaydettiğine dikkat çekiyor.  

  

Ergenlik döneminde birçok duygusal ve fiziksel değişiklik devam etmekte olduğu için, salgın hastalık ve zorunlu olarak evde kalmanın birçok soruna neden olabileceği vurgulanan açıklamada, pandemi döneminde ergen davranışlarında yaşanabilecek değişiklikler hakkında şu bilgilere yer verildi. “Bazı ergenler böyle bir sorun olduğunu tamamen inkâr edebilirler ve hayatlarında hiçbir değişiklik yapmayı kabul etmeyebilirler. Bilimsel çalışmalar, ergenlerde pandemi döneminde somatik yakınmaların arttığını, fiziksel aktivitenin azaldığını, yalnızlık duygusunu, depresyonu, kaygı belirtilerini ve madde kullanımında artış olduğunu, ekran başında kalma sürelerinin uzadığını ve üretkenliğin düştüğünü gösteriyor.  Uzaktan eğitim ve daha az hareket etme nedeniyle bozulan uyku düzeni de bu sürecin daha zor geçmesine neden olabiliyor. Özellikle anksiyete ve depresyona eğilimleri de varsa, uykusuzluk çok ciddi bir problem olabiliyor. Belirsizliğin hâkim olduğu salgın hastalık sürecinde, ergenler en çok kendilerinin ve yakınlarının hastalanmasından ve ölümünden endişe duyuyor. “

 

Ruh sağlığı desteği için sağlık sistemi uyarlamaları gerekli

 

Pandemi sürecinde kişileri psikolojik açıdan daha savunmasız bırakan bir diğer önemli etkenin ayrımcılık ve damgalama konusu olduğu belirtilen açıklamada, kendilerinde, aile üyelerinde veya tanıdıklarında COVID-19 pozitif çıkanların, sağlık çalışanlarına benzer biçimde daha fazla ayrımcılığa veya damgalanmaya maruz kaldığı görüldüğüne dikkat çekiliyor. 

 

AİO Medikal Direktörlüğü COVID-19 salgını ve izolasyon sürecindeki psikolojik sorunlar ile baş etmek için genel sağlık politikaları doğrultusunda uygulanabilecek bazı stratejilerin de belirlenmesini önemli görüyor.  

 

Psikolojik sorunlar ile baş etmekte uygulanabilecek stratejiler:

 

  • Bilgi kaynaklarının doğruluğu ve bu kaynaklara erişimin sağlanması; 
  • Kişilerin sosyal desteğinin artırılıp zenginleştirilmesi; 
  • Hastalığa dair damgalama ve ayrımcılık sorunlarının önüne geçilmesi; 
  • Güvenli koşullar altında günlük aktivite ve işlerin devamlılığının sağlanması 
  • Erişilebilir psikolojik destek kaynaklarının bulunması 

 

Toplumda ve ailede ergenlerin çocuklar kadar desteğe ihtiyaç duymadığı yanılgısı görülebildiği belirtilen açıklamada, Ergenlerde bilişsel gelişim becerileri incelendiğinde, ergenlerin ben-merkezci oldukları ve yenilmez olduklarını düşünmeleri, ergenlerin daha fazla risk alma davranışı göstermesine neden oluyor.  On-on sekiz yaş arası ergenlerle yapılan araştırmalara göre, ergenin özerklik arayışı içinde olmakla birlikte ailesi ile bağlılığını sürdürmek istediğini; özellikle güvenlik ve sağlık konularında ebeveyn otoritesini kabul etme eğilimini gösterdiğini ortaya koyuyor denildi. 

 

Açıklamada pandemi döneminde ergenlerle kurulan iletişimde durumun önemi ve ciddiyetinin vurgulanması belirtilirken ergenlerin akran ilişkilerini sağlıklı bir şekilde devam ettirmesi için gerekli koşulların sağlanmasına da dikkat çekiliyor. 

 

Pandemide teknolojik araçlarla sosyal ilişkilerin devam ettirilmesinin ergenler için büyük önem kazandığı vurgulanırken, ebeveynlerin de bu konuda kontrollü bir şekilde ve biraz daha anlayışlı davranmasının faydalı olacağına işaret ediliyor.  

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?
😡
0
😥
0
👎
0
👍
0
😆
0
😱
0
Yorumlar (0)
Bu Yazıya İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Popüler
‘Mutlu Sevinç’ten albüm müjdesi
Uzun yıllar müzikle içiçe olan ve seslendirdiği birbirinden güzel eserlerle büyük bir hayran kitlesine ulaşan Mutlu Sevinç, çıkaracağı single albümü için kolları sıvadı.
Cartoon Network’ün kahramanları eğlenceli videolarda Youtube fenomenleriyle buluşuyor!
Çocukların en sevdiği fenomenlerden Oha Diyorum, Uras Benlioğlu, Meryem Can, Dila Kent, Ecrin Su Çoban, Sese Gel Çocuk, Semiraminta ve Berat Efe Parlar, birer “Çizgi Film Gurmesi” olarak çocukları Cartoon Network ekranlarına davet ediyor.
Müftüden camide skandal sözler
Düzce Akçakoca Müftüsü Şaban Soytekinoğlu, bayram izninde geldiği Sakarya Karasu’daki Kabakoz İsmail Sadi Camii’nde cuma namazı kıldırdı.
“Anlam Odaklı Stratejik Planlama” Seminer Programı Akbank Sanat’ta Başlıyor
“Anlam Odaklı Stratejik Planlama”  Seminer Programı  Akbank Sanat’ta Başlıyor   Akbank Sanat, kültür sanat etkinliklerini sosyal medya kanallarından sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor.
İspanya pazarında ticarette yeni kapılar dijitalde açılıyor
Ticaret Bakanlığı desteğiyle Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB), Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ETHİB) ile Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tekstil ve konfeksiyon sektörlerinin lider pazarlarından İspanya’ya beş gün sürecek dijital ticaret heyetini bugün başlattı.
Küçükken Tarık Akan’ın dayım olmasını istiyordum
Hem PSM Online’dan hem de Zorlu PSM YouTube kanalından seyircilerle buluşan “İbrahim Selim ile Bu Gece”nin bu haftaki konuğu, oyuncu Uraz Kaygılaroğlu oldu.
Dijital Dönüşümün 2021 Karnesi
Vergi uyumluluğu ve vergi yazılımları konusunda dünya ölçeğinde lider konumundaki Sovos’un Türkiye Satış Direktörü Ali Bulut, dijital dönüşüm sürecini değerlendirdi.
Halka arz sürecindeki ATP için talep toplama dönemi Perşembe günü başlıyor
ATP Ticari Bilgisayar Ağı ve Elektrik Güç Kaynakları Üretim Pazarlama ve Ticaret A.
Başak Dizer Tatlıtuğ’dan Özgün Genç Kadınları Yansıtan Cesur Tasarımlar!
P&G’nin lider kadın bakım markası Orkid, mayıs ayı itibarı ile tüketicilerle buluşan yeni Platinum paket tasarımları için başarılı stil danışmanı ve tasarımcı Başak Dizer Tatlıtuğ ile güçlerini birleştirdi.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un konuk olacağı Arafta Sorular; 23 Mayıs Pazar günü 21.15’te 24’te…
“Esra Elönü ile Arafta Sorular” her Pazar samimi sohbetiyle 24 ekranlarından evlerinize konuk oluyor.
Meltem Miraloğlu’ndan Onur Akay’a suç duyurusu!
Ünlü oyuncu Meltem Miraloğlu, ünlü sanatçı Onur Akay hakkında dava açmak üzere savcılığa suç duyurusunda bulundu.
Altın Fırça Resim Yarışması Başlıyor…
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında Nişantepe Orman Park Toprak Okulu Ekolojik Eğitim Atölyeleri tarafından bu yıl birincisi düzenlenecek olan 3-9 Yaş Arası Ulusal Altın Fırça Ödülleri Resim Yarışması için bütün hazırlıklar tamamlanmak üzere.
“Yunus’un Nefesi Sevgi Dili” Konseri
Azez’deki Yunus Emre Enstitüsünde tiyatro grubunun ardından bir müzik grubu da kuruldu.
Ekrem İmamoğlu: “Bu liyakat yolculuğu devam edecek”
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yaklaşık 30 bin kişinin başvurduğu itfaiye eri alım sınavının yazılı bölümünü geçip, spor parkurunda yarışmaya hak kazanan adaylarla bir araya geldi.
Gülgökçe Korkmaz’dan Akustik Performanslar
"Var yada Yok" ve "Şaşmam" isimli çalışmalarıyla müzik dünyasına başarılı bir giriş yapan Gülgökçe Korkmaz, yeni çalışmalarına odaklanmak için pandemi sonrasını beklerken boş durmadı ve Youtube sayfasında akustik çalışmalara imza attı.
“İHA’larda Olduğu Gibi Farklı Yüksek Teknolojili Ürünlerde Markalaşabilmeliyiz”
Global Bilişim Derneği’nin (BİDER) düzenlediği çevrim içi etkinlikte konuşan İstanbul Okan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.
Otomotivin yeni popüler lojistik yolu “Demiryolu”
2020’de yaşanan zorluklar, özellikle otomotiv endüstrisinde tedarik zincirlerinin ve uluslararası limanlara bağlanan demiryolu taşımacılığının önemini bir kez daha gözler önüne serdi.
Başkan Büyükakın, ‘’Kandil gecemiz hastalıklara şifa olsun”
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.
Hello world!
Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!
Çaykur Rizespor’un 19 Yaşındaki Genç Oyuncusuna Talipler Var
Rizesporun alt yapısında gelişen, geçtiğimiz devre arasında profesyonel sözleşme imzalayan orta saha oyuncusu Serdar Köse ile bazı takımların ilgilendiği duyuruldu. Hırsı ve mücadelesiyle takdir kazanan, attığı gollerle takımını sırtlayan, 2001 doğumlu genç oyuncunun menajeri çok sayıda teklif aldıklarını, şartların oluşması durumunda Serdar’ın, forma giyebileceğini aktardı.
‘Mutlu Sevinç’ten albüm müjdesi
Uzun yıllar müzikle içiçe olan ve seslendirdiği birbirinden güzel eserlerle büyük bir hayran kitlesine ulaşan Mutlu Sevinç, çıkaracağı single albümü için kolları sıvadı.
Aliağaspor FK İzmirspor’a Hazırlanıyor
Spor Toto Bölgesel Amatör Ligi’nde (BAL) aldığı gollü galibiyetlerle profesyonel lige göz kırpan Aliağaspor FK, 4.
Harran Üniversitesi’nde Kuraklığa Dayanıklı Makarnalık Buğday Çeşit Geliştirme Çalışmaları Devam Ediyor
Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü tarafından yürütülen AB destekli PRIMA projesi kapsamında geçen yıldan buyana Şanlıurfa Koruklu ve Adıyaman deneme alanlarında ilave sulanan ve kurak koşullarda yürütülen makarnalık buğday çeşit geliştirme çalışması tarla denemeleri 15 Haziran 2021 itibarıyla hasat edildi.
Dijital dönüşümün yolu, insana yatırımdan geçiyor
Turkcell ana sponsorluğunda, Platin Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Oya Yalıman’ın moderatörlüğünde Dijital Dönüşüm Zirvesi gerçekleştirildi.
Meditera halka arz ediliyor
Tıbbi malzeme sektörünün öncü şirketlerinden Meditera, hisselerinin yüzde 20,59’unu halka arz etmek üzere SPK’dan onay aldı.
CHP, Sokak Hayvanlarının Sorunlarını Gündeme Getirdi
CHP Ankara İl Örgütü tarafından yapılan etkinlikle sokak hayvanlarının sorunlarına dikkat çekildi.
Çocuk etkinlikleri tam gaz
Lüleburgaz Belediyesi’nin çocuklar için düzenlediği “Kentli Çocuk Yıldızlar Altında” ile “Mahallede Şenlik Var” etkinlikleri tüm hızıyla kaldığı yerden devam ediyor.
Karşıyaka Belediyesi’nden Kadın Üreticilere Destek
Karşıyaka Belediyesi bünyesinde hizmet veren kafelerde, Karşıyaka Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin gıda ürünlerinin satışı yapılmaya başlandı.
Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden Esnafa Bir Maddi Yardım Paketi Daha
Muğla Büyükşehir Belediyesi, pandemi nedeniyle iş yerlerini kapatan ve faaliyetlerini durdurmak zorunda kalan esnaflar için ikinci etap esnafa yardım paketi kapsamında tek sefere mahsus 500 TL nakdi yardım yapacak.
Karacahisar’da 3 bin 600 Metre Dere Temizlendi
Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürlüğü ekipleri geçtiğimiz aylarda başlattığı çalışmalar kapsamında Milas Karacahisar Mahallesi’nde 3 bin 600 metrelik dere temizliğini tamamladı.
A WordPress Commenter
Hello world!
Hi, this is a comment. To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard. Commenter avatars come from Gravatar.