IPM “Marmara Denizi’nde Neler Oluyor? Kirlilik, Isınma ve Müsilaj Sorunu” Webinarı Düzenledi

Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi’nin (İPM) başlattığı “Salgın ve Toplum” webinar serisi kapsamında “Marmara Denizi'nde Neler Oluyor? Kirlilik, Isınma ve Müsilaj Sorunu” başlıklı toplantı yapıldı.
 

Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi (İPM)’nin başlattığı “Salgın ve Toplum” webinar serisi kapsamında düzenlenen “Marmara Denizi'nde Neler Oluyor? Kirlilik, Isınma ve Müsilaj Sorunu” başlıklı toplantıda, Marmara Denizi’nde yaşanan gelişmeler ele alındı. Toplantıya katılan uzmanlar, Marmara Denizi’ndeki yıkımın bir iç denizin ölümü olduğu ve bu tür çevresel felaketlerin beklenmedik yeni salgınlara yol açabileceği uyarısında bulundu

 

Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi’nin (İPM) başlattığı “Salgın ve Toplum” webinar serisi kapsamında “Marmara Denizi'nde Neler Oluyor? Kirlilik, Isınma ve Müsilaj Sorunu” başlıklı toplantı yapıldı. Moderatörlüğünü İPM Araştırma ve Akademik İlişkiler Koordinatörü Senem Aydın Düzgit’in yaptığı webinar’ın konuşmacıları Sevinç-Erdal İnönü Vakfı tarafından yürütülen MAREM (Marmara Denizi'nin Değişen Oşinografik Şartlarının İzlenmesi) Proje Lideri Levent Artüz ve İPM İklim Değişikliği Çalışmaları Koordinatörü Ümit Şahin oldu. Webinarda son dönemde Marmara Denizi'nde yaşanan önemli gelişmeler ele alındı.

 

“Marmara Denizi’nde bir denizin ölümüne tanıklık ediyoruz” diyen Senem Aydın Düzgit, “Bu durumun nedenleri biraz küresel ısınma ama çoğunlukla insanların yönetim yanlışları, hataları veya bile bile yapılan politikalar olabilir belki de” dedi. 

 

MAREM Proje Lideri Levent Artüz, Marmara Denizi’nin bugünkü durumuna gelmesinde 1980’lerde başlanan yanlış projeler ve özellikle 2000’lerden sonra bu gidişatın hızlanmasının payı olduğuna dikkat çekti. Konu ile ilgili Levent Artüz, şunları söyledi: “Haliç’in temizlenmesi projesi kapsamında 1989 yılında arıtma ve taşıma projeleri olmadan, alt akıntılar taşıyıcı bant olarak kullanılarak kirli suyun Karadeniz’e boşaltılması projesi başlatıldı. Oysa bu akıntının sadece yüzde 10’unun, sadece Karadeniz’e geçtiği biliniyordu. Bunun olmayacağı biliniyordu ama bu fikirde diretildi. Sonra ne oldu? 1989’da balık ölümleri yaşandı. Tüm deniz canlılarını bu dönemde kaybettik. Balıkların boğularak ölmesi olarak bu olay literatüre geçti. Marmara Denizi’nde büyük bir katliam oldu. Tür çeşitliliği kayboldu. 90’lardan itibaren Marmara’da deniz analarından adacıklar oluşmaya başladı. Kılıç balığı, orkinos gibi ciddi ekonomik değere ve ekosistem için önemli olan balıkların avcılığı ortadan kalktı. Diğer balıklarda boy küçülmeleri oldu. Arıtmadan yapılan deşarjlardan dolayı Marmara Denizi bulanıklaşmaya başladı. Küresel ısınma Karadeniz’de 1 dereceyken Marmara 2.5 – 3 derece ısındı. Bu ısınma böyle devam ediyor.”

 

2007 yılında bugünküne benzer bir müsilajla karşılaştıklarını söyleyen Levent Artüz, “Yapısı biraz daha farklıydı ama bu kadar yaygınlaşmadığı için çok ilgi odağı olmadı. 2011’den itibaren istilacı türleri görmeye başladık. 2017’de artık Marmara mikroplastik kirliliğinde dünya ikinciliğine yükseldi. Sonunda 2021’de bugün yaşadığımız olayla karşılaştık” dedi.

 

Levent Artüz, felaketin göz göre geldiğine dikkat çekerek, sözlerine şöyle devam etti: “1989’da birinci fazda tür çeşitliliğini erozyona uğrattık. Kirliliğin ikinci fazında ise tür çeşitliliğinin azaldığı ortamda mevcut türlerde artış oldu. Rekabet şartlarının değişmesinden dolayı mevcut türler arttı.  Bu türlerden biri aradan sıyrılıp akla hayale gelmeyen kısa sürede bollaşıyor, sonra kırıma uğrayıp ölüyor. Bu tür ölünce hücre içi sıvıları ortama yayıldı. Bu sıvılar sudan farklı yoğunluğa sahip olduğu için bir bölümü çalkalanıp yüzdü, bir bölümü ortamdaki katı atıkları içine alarak derinlere indi. 1272 metrelerde bile müsilaja rastlıyoruz.” 

 

İPM İklim Değişikliği Çalışmaları Koordinatörü Ümit Şahin de bilim insanlarının bu konuda yıllardır yaptıkları uyarılara rağmen sorunun son bir aydır gündeme geldiğini, Çevre Bakanlığı’nın da bir haftadır harekete geçtiğini belirterek, “Çevre sorunları gözümüzün önünde görebileceğimiz bir düzeye ve görünürlüğe ulaştığında ve sosyal medyada konuşulunca yetkililer acil bir durum olduğunu fark ediyor. Bu, en önemli sorunumuz bence. Felaket görüntüleri olmasaydı, Marmara Denizi’nin dibi müsilaj kaplı olsaydı, yine bir şey yapılmayacaktı. Bu durum, çarpıcı görüntüler ve infial yaratan bir durum olmadan çevre meselesini konuşmadığımızı ve devletin de bu konuda harekete geçme konusunda acelesinin olmadığını gösteriyor” dedi. 

 

İklim değişikliğinin, insan kaynaklığı olduğuna dikkat çeken Ümit Şahin, şöyle konuştu: “Biz Marmara Denizi’nde yaşanan çevre yıkımına ‘denize giremiyoruz, kokuyor, görüntü kirliliği var, balık yiyemiyoruz’ diye kendimizce bakıyoruz. Oysa 40 yıldır ciddi bir ekolojik yıkım yaşanıyor. Bütün canlılar ortadan kalkıyor ama biz doğanın haklarına saygı göstermediğimiz, ekosisteme yaşam hakkını tanımadığımız için bu meseleleri son noktada gelindiğinde çözmeye çalışıyoruz. Sera gazlarıyla atmosferi atık deposuna çevirmekle, Marmara Denizi’ni sanayi ve evsel atıklarıyla çöplüğe dönüştürmek aynı. Denizler ısınsa bile Marmara Denizi’ni atık çukuruna çevirmeseydik bu olayla karşılaşma ihtimalimiz çok daha düşük olacaktı. Küresel ısınma tetikleyici olsa da bunun asıl kaynağı insan.”

 

Çevre Bakanlığı’nın açıkladığı Eylem Planı’nı da değerlendiren Ümit Şahin, “Marmara Denizi’nin koruma alanı ilan edilmesi önemli ama bunun nasıl yapılacağı, ne kadar finansman gerekeceği ve süresi belli değil. Kanal İstanbul’un getireceği yeni nüfus da kirliliği artıracaktır” dedi. Levent Artüz de Eylem Planı’nda ilk kez Marmara’nın kirletildiğinin konsesus olarak ortaya konulmasının önemli olduğunu belirterek, Marmara Denizi’nin koruma alanına ilişkin hukuksal altyapının acilen ortaya konulması gerektiğini söyledi. Artüz, “Marmara Denizi 1989’da öldü. Bundan ders çıkartıp benzer projelerden vazgeçmeliyiz” dedi.

 

"Marmara Denizi'nde Neler Oluyor? Kirlilik, Isınma ve Müsilaj Sorunu" Webinar yayını,IPM YouTube sayfasına yüklenmiştir, izlemek içinhttps://youtu.be/Dpot1iF6F9A

 

Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi Hakkında

 

İstanbul Politikalar Merkez (İPM) demokratikleşmeden iklim değişikliğine, transatlantik ilişkilerden çatışma analizi ve çözümüne kadar, önemli siyasal ve sosyal konularda uzmanlığa sahip, çalışmalarını küresel düzeyde sürdüren bir politika araştırma kuruluşudur. İPM araştırma çalışmalarını altı ana başlık altında yürütüyor:

 

  • İPM-Sabancı Üniversitesi-Stiftung Mercator Girişimi
  • İklim Değişikliği
  • Demokratikleşme ve Kurumsal Reform
  • SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi
  • Kentleşme ve Yerel Yönetişim
  • Çatışma Çözümü ve Arabuluculuk

 

İPM 2001 yılından bu yana, karar alıcılara, kanaat önderlerine ve paydaşlara uzmanlık alanına giren konularda tarafsız analiz ve yenilikçi politika önerilerinde bulunmaktadır.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?
😡
0
😥
0
👎
0
👍
0
😆
0
😱
0
Yorumlar (0)
Bu Yazıya İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Popüler
‘Mutlu Sevinç’ten albüm müjdesi
Uzun yıllar müzikle içiçe olan ve seslendirdiği birbirinden güzel eserlerle büyük bir hayran kitlesine ulaşan Mutlu Sevinç, çıkaracağı single albümü için kolları sıvadı.
Müftüden camide skandal sözler
Düzce Akçakoca Müftüsü Şaban Soytekinoğlu, bayram izninde geldiği Sakarya Karasu’daki Kabakoz İsmail Sadi Camii’nde cuma namazı kıldırdı.
Cartoon Network’ün kahramanları eğlenceli videolarda Youtube fenomenleriyle buluşuyor!
Çocukların en sevdiği fenomenlerden Oha Diyorum, Uras Benlioğlu, Meryem Can, Dila Kent, Ecrin Su Çoban, Sese Gel Çocuk, Semiraminta ve Berat Efe Parlar, birer “Çizgi Film Gurmesi” olarak çocukları Cartoon Network ekranlarına davet ediyor.
“Anlam Odaklı Stratejik Planlama” Seminer Programı Akbank Sanat’ta Başlıyor
“Anlam Odaklı Stratejik Planlama”  Seminer Programı  Akbank Sanat’ta Başlıyor   Akbank Sanat, kültür sanat etkinliklerini sosyal medya kanallarından sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor.
İspanya pazarında ticarette yeni kapılar dijitalde açılıyor
Ticaret Bakanlığı desteğiyle Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB), Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ETHİB) ile Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tekstil ve konfeksiyon sektörlerinin lider pazarlarından İspanya’ya beş gün sürecek dijital ticaret heyetini bugün başlattı.
Küçükken Tarık Akan’ın dayım olmasını istiyordum
Hem PSM Online’dan hem de Zorlu PSM YouTube kanalından seyircilerle buluşan “İbrahim Selim ile Bu Gece”nin bu haftaki konuğu, oyuncu Uraz Kaygılaroğlu oldu.
Dijital Dönüşümün 2021 Karnesi
Vergi uyumluluğu ve vergi yazılımları konusunda dünya ölçeğinde lider konumundaki Sovos’un Türkiye Satış Direktörü Ali Bulut, dijital dönüşüm sürecini değerlendirdi.
Halka arz sürecindeki ATP için talep toplama dönemi Perşembe günü başlıyor
ATP Ticari Bilgisayar Ağı ve Elektrik Güç Kaynakları Üretim Pazarlama ve Ticaret A.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un konuk olacağı Arafta Sorular; 23 Mayıs Pazar günü 21.15’te 24’te…
“Esra Elönü ile Arafta Sorular” her Pazar samimi sohbetiyle 24 ekranlarından evlerinize konuk oluyor.
Meltem Miraloğlu’ndan Onur Akay’a suç duyurusu!
Ünlü oyuncu Meltem Miraloğlu, ünlü sanatçı Onur Akay hakkında dava açmak üzere savcılığa suç duyurusunda bulundu.
Genç Cymurghs Takımı Ülkemizi Dünya Şampiyonası’nda Temsil Edecek
Systemair HSK’nın desteklediği Türkiye'nin ilk bağımsız ve tamamen online FRC takımı Cymurghs, FIRST Robotik Şampiyonası’nda en prestijli ödülü alarak ülkemizi Dünya Şampiyonası’nda temsil etmeye hak kazandı   Genç Cymurghs Takımı Ülkemizi Dünya Şampiyonası’nda Temsil Edecek   İklimlendirme sektörünün öncüsü Systemair HSK’nın desteklediği, Türkiye'nin ilk bağımsız ve tamamen online FRC takımı Cymurghs, lise öğrencilerini endüstriyel boyutta robotlar oluşturmaya ve programlamaya teşvik eden FIRST Robotik Şampiyonası’nda Chairman's ödülünü alarak ülkemizi Dünya Şampiyonası’nda temsil etmeye hak kazandı.
Altın Fırça Resim Yarışması Başlıyor…
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında Nişantepe Orman Park Toprak Okulu Ekolojik Eğitim Atölyeleri tarafından bu yıl birincisi düzenlenecek olan 3-9 Yaş Arası Ulusal Altın Fırça Ödülleri Resim Yarışması için bütün hazırlıklar tamamlanmak üzere.
“Yunus’un Nefesi Sevgi Dili” Konseri
Azez’deki Yunus Emre Enstitüsünde tiyatro grubunun ardından bir müzik grubu da kuruldu.
Ekrem İmamoğlu: “Bu liyakat yolculuğu devam edecek”
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yaklaşık 30 bin kişinin başvurduğu itfaiye eri alım sınavının yazılı bölümünü geçip, spor parkurunda yarışmaya hak kazanan adaylarla bir araya geldi.
Gülgökçe Korkmaz’dan Akustik Performanslar
"Var yada Yok" ve "Şaşmam" isimli çalışmalarıyla müzik dünyasına başarılı bir giriş yapan Gülgökçe Korkmaz, yeni çalışmalarına odaklanmak için pandemi sonrasını beklerken boş durmadı ve Youtube sayfasında akustik çalışmalara imza attı.
“İHA’larda Olduğu Gibi Farklı Yüksek Teknolojili Ürünlerde Markalaşabilmeliyiz”
Global Bilişim Derneği’nin (BİDER) düzenlediği çevrim içi etkinlikte konuşan İstanbul Okan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.
Otomotivin yeni popüler lojistik yolu “Demiryolu”
2020’de yaşanan zorluklar, özellikle otomotiv endüstrisinde tedarik zincirlerinin ve uluslararası limanlara bağlanan demiryolu taşımacılığının önemini bir kez daha gözler önüne serdi.
Hello world!
Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!
Başkan Büyükakın, ‘’Kandil gecemiz hastalıklara şifa olsun”
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.
Çaykur Rizespor’un 19 Yaşındaki Genç Oyuncusuna Talipler Var
Rizesporun alt yapısında gelişen, geçtiğimiz devre arasında profesyonel sözleşme imzalayan orta saha oyuncusu Serdar Köse ile bazı takımların ilgilendiği duyuruldu. Hırsı ve mücadelesiyle takdir kazanan, attığı gollerle takımını sırtlayan, 2001 doğumlu genç oyuncunun menajeri çok sayıda teklif aldıklarını, şartların oluşması durumunda Serdar’ın, forma giyebileceğini aktardı.
‘Mutlu Sevinç’ten albüm müjdesi
Uzun yıllar müzikle içiçe olan ve seslendirdiği birbirinden güzel eserlerle büyük bir hayran kitlesine ulaşan Mutlu Sevinç, çıkaracağı single albümü için kolları sıvadı.
Aliağaspor FK İzmirspor’a Hazırlanıyor
Spor Toto Bölgesel Amatör Ligi’nde (BAL) aldığı gollü galibiyetlerle profesyonel lige göz kırpan Aliağaspor FK, 4.
Harran Üniversitesi’nde Kuraklığa Dayanıklı Makarnalık Buğday Çeşit Geliştirme Çalışmaları Devam Ediyor
Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü tarafından yürütülen AB destekli PRIMA projesi kapsamında geçen yıldan buyana Şanlıurfa Koruklu ve Adıyaman deneme alanlarında ilave sulanan ve kurak koşullarda yürütülen makarnalık buğday çeşit geliştirme çalışması tarla denemeleri 15 Haziran 2021 itibarıyla hasat edildi.
Dijital dönüşümün yolu, insana yatırımdan geçiyor
Turkcell ana sponsorluğunda, Platin Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Oya Yalıman’ın moderatörlüğünde Dijital Dönüşüm Zirvesi gerçekleştirildi.
Meditera halka arz ediliyor
Tıbbi malzeme sektörünün öncü şirketlerinden Meditera, hisselerinin yüzde 20,59’unu halka arz etmek üzere SPK’dan onay aldı.
CHP, Sokak Hayvanlarının Sorunlarını Gündeme Getirdi
CHP Ankara İl Örgütü tarafından yapılan etkinlikle sokak hayvanlarının sorunlarına dikkat çekildi.
Çocuk etkinlikleri tam gaz
Lüleburgaz Belediyesi’nin çocuklar için düzenlediği “Kentli Çocuk Yıldızlar Altında” ile “Mahallede Şenlik Var” etkinlikleri tüm hızıyla kaldığı yerden devam ediyor.
Karşıyaka Belediyesi’nden Kadın Üreticilere Destek
Karşıyaka Belediyesi bünyesinde hizmet veren kafelerde, Karşıyaka Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin gıda ürünlerinin satışı yapılmaya başlandı.
Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden Esnafa Bir Maddi Yardım Paketi Daha
Muğla Büyükşehir Belediyesi, pandemi nedeniyle iş yerlerini kapatan ve faaliyetlerini durdurmak zorunda kalan esnaflar için ikinci etap esnafa yardım paketi kapsamında tek sefere mahsus 500 TL nakdi yardım yapacak.
Karacahisar’da 3 bin 600 Metre Dere Temizlendi
Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürlüğü ekipleri geçtiğimiz aylarda başlattığı çalışmalar kapsamında Milas Karacahisar Mahallesi’nde 3 bin 600 metrelik dere temizliğini tamamladı.
A WordPress Commenter
Hello world!
Hi, this is a comment. To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard. Commenter avatars come from Gravatar.