Strategy&, ‘Dijital Kimlik’ konusunda kurumların dikkat etmesi gerekenleri değerlendirdi

Strategy&, telekom operatörleri, bankalar, sanayi şirketleri ve kamu kurumlarının önemli bir gündem maddesi olan ‘dijital kimlik’ konusundaki raporunu yayımladı. 

Strategy&, raporunda piyasada birbirinden çok farklı yöntemler kullanıldığını, ancak dijital kimlik sağlayıcılarının tüketici güvenini kazanmak ve pazarı büyütebilmek için geri adım atarak sistematik bir yaklaşım benimsemeleri gerektiğini belirledi.

PwC'nin strateji danışmanlığı grubu Strategy&’in yeni raporu, telekom operatörleri, bankalar, sanayi şirketleri ve kamu kurumları başta olmak üzere son tüketiciyle birebir teması olan tüm kurumları yakından ilgilendiren konudaki saptamaları içeriyor. 

Strategy& Türkiye Lideri Kağan Karamanoğlu “Dijital dönüşüm ve teknolojik gelişmeler, tüketicilerin kurumlarla etkileşim kurma şekillerini değiştiriyor. Devlet hizmetlerine erişimden bankacılık hizmetleri kullanımına kadar pek çok servis artık dijital olarak sunuluyor. Bu gelişmeler göz önüne alındığında, dijital kimlik pazarının büyümesi kaçınılmaz. Dijital kimlik, devlet hizmetlerine ve yardımlarına erişimin yanı sıra bankacılık, işyeri, eğitim ve sağlıkla ilgili birçok çevrimiçi hizmete erişim için kimlik tanımlayıcı olarak kullanılmaya devam edecek. Dijital kimlik gelecekte hesap oluşturmak, işlem gerçekleştirmek veya farklı hizmetlere abone olmak için de gerekli olacak. Dijital kimlik sayesinde insanlar günlük işlerini hızla gerçekleştirerek zamandan tasarruf ederken güvenlikleri konusunda da endişe duymak zorunda kalmayacaklar” dedi.

Dijital Kimlik büyüyecek ama sağlayıcıların sistematik yaklaşıma ihtiyacı var

Kağan Karamanoğlu sözlerine, “Şu anda, pazarda aktif olarak kullanılan ‘merkezi’, ‘üçüncü şahıs tabanlı’ ve ‘kendi kendine egemen’ olmak üzere üç farklı dijital kimlik sistemi bulunuyor. Bu üç sistem de yaygın olarak kullanılıyor ancak, değişen sosyokültürel normlar ve yasal düzenlemeler çerçevesinde de gelişmeye devam ediyorlar. Her bir sistem kendi içinde hem faydalara hem de sınırlamalara sahip. Bunlardan kimi sistem hatası riskine, kimisi de daha yüksek kimlik hırsızlığı riskine açık. Bu nedenle dijital kimlik sağlayıcılarının öncelikle güvenilir ve şeffaf bir çözüm geliştirip, yeni kullanıcılara yeterli düzeyde güven sağlamaları gerekiyor” şeklinde devam etti.

Pazarın büyüyeceğini ancak dijital kimlik sağlayıcılarının sistematik bir yaklaşıma ihtiyaçları olduğunu belirten Karamanoğlu, “Avantajlı bir düzenleyici ortam olması, ilgili ülkedeki dijital kimlik kullanımını teşvik eder. Çözümler mümkün olan maksimum etkiye sahip olmalıdır. Dijital kimlik sağlayıcıları bunu sağlamak için çeşitli sektörlerden birkaç oyuncuyla iş birliği yapabilir veya bir konsorsiyum oluşturabilir. Hizmet ve dijital kimlik çözüm sağlayıcıları arasındaki sorunsuz bir entegrasyon ile kullanıcı deneyiminin tasarımı oldukça önemlidir. Son olarak, iş modeli oldukça basit olmalı ve son kullanıcılara ücretsiz çözümler sunmalıdır” dedi.

 

Strategy&’in Dijital Kimlik raporunda öne çıkanlar

Düzenlemeler: Yetkili kurumlar, kişisel verilerin ne şekilde toplanacağı, işleneceği ve paylaşılacağına dair açık ve değişmez kurallar koymalıdır. Ayrıca, dijital kimliğin kullanımını teşvik eden düzenlemeler getirilmelidir. Örneğin, Güney Kore’de tüm e-ticaret işlemleri için kullanıcıların yaşını kontrol etme yükümlülüğü getirildi. Bu yükümlülük djital kimlik teknolojisinin benimsenmesini hızlandırarak özel kullanım durumlarının ötesinde gelişmiş bir ekosistem yaratılmasına yardımcı oldu.

Müşteri deneyimi: Dijitalleşme, müşterileri şirketin iş süreçlerine ve hizmet sunumlarının merkezine koyduğu için müşterilere sorunsuz bir deneyim sunulması gerekiyor. Aslında bu tüm dijital uygulamalar için bir ön şart haline gelmiş durumda. Sektör oyuncularının müşteri yolculuğuna dikkat etmesi ve müşteri merkezli çözümler sunması gerekiyor. Güvenlik ile kolaylık arasındaki doğru dengenin bulunması, dijital kimlik çözüm sağlayıcılarının karşılaştığı en önemli zorluklardan biri.

Ölçek ve kapsam: Başlıca engellerden biri de kullanıcıların dijital kimlik çözümlerini benimsemeye ikna etmek. Dijital kimlik sağlayıcılarının etkili ve güvenilir bir sistem elde edebilmek için çeşitli müşteri segmentlerini kapsayan geniş bir müşteri tabanına sahip olması gerekiyor. Ancak, kullanıcılar test edilmemiş sistemlerden kaçınma eğiliminde ve bu da hizmetlerin geliştirilmesini engelliyor.

Ticarileştirme: Oyuncular, son kullanıcıların dijital kimlik uygulamaları için ek ücretler ödeme konusunda isteksiz olduğu bu çözümleri paraya dönüştürmelidir. Özellikle gelişmiş Avrupa ülkelerinde kullanıcıların ödeme yapmaya istekli olduğu kullanım durumlarının sayısı artıyor ancak bu kullanım durumlarını hala sınırlı bir kapasiteye sahip.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?
😡
0
😥
0
👎
0
👍
0
😆
0
😱
0
Yorumlar (0)
Bu Yazıya İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Popüler
Sanatçı “Cenk Yüksel”den yeni kitap!
  "Cenk Yüksel"; Nefes-Ses-Hareket ve Kutsal Dönüşüm adlı kitabında mucizevi araçları doğru kullanarak yaşamımızı nasıl değiştirebileceğimiz konusunda yeni kitabıyla bizlere rehberlik ediyor.
Anne Adaylarının Koronavirüs Aşısı Hakkında Bilmesi Gerekenler
Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında aşı uygulamaları son hızla devam ederken hamileler aşı olup olmamaları konusunda endişe ediyor.
22 Milyon kişi hala ilk aşısını olmadı
Aşı karşıtlığı toplumun önemli bir kesiminde karşılık buldu.
Olimpik Anneler projesinin sporcularından Hatice Kübra İlgün, Bronz Madalya kazandı
P&G’nin Türkiye’de spor kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla başlattığı Olimpik Anneler projesinin sporcularından Hatice Kübra İlgün, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda taekwondo kategorisinde Bronz Madalya kazandı.
İBB Genç Yetenek Gelişim Programı İstanbullu gençlerle buluşuyor
Gençleri iş hayatına hazırlamayı hedefleyen “İBB Genç Yetenek Gelişim Programı”, 29 Temmuz’da gerçekleşecek lansman etkinliğiyle başlıyor.
Çalışanlar normalleşme sonrası için endişeli
 Adaylarla işvereni bir araya getiren uygulama 24 Saatte İş, normalleşmeyle birlikte iş yaşamındaki değişiklikleri araştırdı.
Gelecek Ekoturizmde
Tokat Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ve Uluslararası Ekoturizm Derneği iş birliğiyle düzenlenen Uluslararası Ekoturizm Çalıştayı başladı.
Başkan Hamit Karış, ‘Geçmiş Olsun Komşum’
Gelecek Partisi Mersin İl Başkanı Hamit Karış, Antalya'nın Manavgat ilçesinde Yeniköy Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda, saat 12.
6 bin büyükbaş hayvan için kene ilacı dağıtıldı
Samsun Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı hayvan hastalıkları ile mücadele kapsamında büyükbaş hayvanlar için kene ilacı dağıttı.
Akgün Lülü Şahne’ye yeni görev yerinde başarılar diledi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla, Emniyet Müdürleri Atama Kararnamesi Resmi Gazete'de yayımlandı.
Panasonic LED Lamba Serisi’nde enerji verimliliği ve şıklık bir arada
"Yaşam için çözümler” sunan ve ürünlerini ilk günkü heyecanla geliştirmeye devam eden Panasonic, evlerin ve iş yerlerinin temel ihtiyacı olan aydınlatma çözümlerini de sunuyor.
Bizim Toptan Çanakkale’deki İkinci Mağazasını Biga’da Açtı
Türkiye’nin en yaygın organize toptancılarından Bizim Toptan, Çanakkale’deki ikinci mağazasını Biga’da açtı.
Yu-Gi-Oh! koleksiyon kart oyununda efsaneler yazı devam ediyor
Efsanevi Düellocular daha önce hiç görülmemiş biçimde geri döndüler.
5 dünya starı, Deezer’ın “ASMR Sessions” Derlemesi için en hit şarkılarını fısıldadı
5 dünya starı, Deezer’ın “ASMR Sessions” Derlemesi için en hit şarkılarını fısıldadı      Alicia Keys, Sir Tom Jones, James Blunt, Ava Max ve YUNGBLUD en hit parçalarını fısıldadılar Bu, müzisyenlerin şarkılarını toplu olarak ASMR tarzına dönüştürdüleri ilk derleme oldu.
Kahve Dünyası’ndan Dünya Çikolata Günü’ne Özel Anket
 “Hepimizin Ortak Noktası” Kahve Dünyası’nın, 7 Temmuz Dünya Çikolata Günü kapsamında gerçekleştirdiği anket serisi sosyal medyada büyük ilgi gördü.
The Witcher’ın ikinci sezonu 17 Aralık 2021’de tüm dünyayla aynı anda sadece Netflix’te.
Netflix, WitcherCon’da The Witcher’ın ikinci sezon yayın tarihini duyurdu.
Mıchelle yeoh, the wıtcher: blood orıgın’in oyuncu kadrosuyla katıldı
Netflix, The Witcher'ın öncesini anlatacak The Witcher: Blood Origin'in oyuncu kadrosuna katılan isimleri duyurmaya devam ediyor.
Seç Market esnaf dostu iş modelinde 1500’üncü mağazasını açtı
Esnafa güç veren iş ortaklığı modeliyle ön plana çıkan ve Türkiye’nin 80 ilinde bayisi bulunan Seç Market, 1500’üncü mağazasını açtı.
Altın Fırça Resim Yarışması Başlıyor…
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında Nişantepe Orman Park Toprak Okulu Ekolojik Eğitim Atölyeleri tarafından bu yıl birincisi düzenlenecek olan 3-9 Yaş Arası Ulusal Altın Fırça Ödülleri Resim Yarışması için bütün hazırlıklar tamamlanmak üzere.
“Yunus’un Nefesi Sevgi Dili” Konseri
Azez’deki Yunus Emre Enstitüsünde tiyatro grubunun ardından bir müzik grubu da kuruldu.
Ekrem İmamoğlu: “Bu liyakat yolculuğu devam edecek”
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yaklaşık 30 bin kişinin başvurduğu itfaiye eri alım sınavının yazılı bölümünü geçip, spor parkurunda yarışmaya hak kazanan adaylarla bir araya geldi.
“İHA’larda Olduğu Gibi Farklı Yüksek Teknolojili Ürünlerde Markalaşabilmeliyiz”
Global Bilişim Derneği’nin (BİDER) düzenlediği çevrim içi etkinlikte konuşan İstanbul Okan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.
Gülgökçe Korkmaz’dan Akustik Performanslar
"Var yada Yok" ve "Şaşmam" isimli çalışmalarıyla müzik dünyasına başarılı bir giriş yapan Gülgökçe Korkmaz, yeni çalışmalarına odaklanmak için pandemi sonrasını beklerken boş durmadı ve Youtube sayfasında akustik çalışmalara imza attı.
Başkan Büyükakın, ‘’Kandil gecemiz hastalıklara şifa olsun”
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.
Otomotivin yeni popüler lojistik yolu “Demiryolu”
2020’de yaşanan zorluklar, özellikle otomotiv endüstrisinde tedarik zincirlerinin ve uluslararası limanlara bağlanan demiryolu taşımacılığının önemini bir kez daha gözler önüne serdi.
Hello world!
Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!
Çaykur Rizespor’un 19 Yaşındaki Genç Oyuncusuna Talipler Var
Rizesporun alt yapısında gelişen, geçtiğimiz devre arasında profesyonel sözleşme imzalayan orta saha oyuncusu Serdar Köse ile bazı takımların ilgilendiği duyuruldu. Hırsı ve mücadelesiyle takdir kazanan, attığı gollerle takımını sırtlayan, 2001 doğumlu genç oyuncunun menajeri çok sayıda teklif aldıklarını, şartların oluşması durumunda Serdar’ın, forma giyebileceğini aktardı.
“Kadın İçin Taşıyoruz” projesi İzmir’deki ihracatçılarla buluştu
DFDS Akdeniz İş Birimi, KAGİDER iş birliği ile hayata geçirdiği ”Kadın İçin Taşıyoruz” projesini, Anadolu’daki kadın ihracatçılarla buluşturan dijital paneller serisinin beşinci durağı İzmir oldu.
Zeytin ve zeytinyağı ihracatı 2021’in ilk yarısında 136 milyon dolara ulaştı
Türkiye’nin geleneksel ihraç ürünlerinden zeytin ve zeytinyağında 2021 yılının ilk yarısında 136 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.
Mikro girişimcilere Mükellef Lite’tan şirket kurmadan e-ticaret yapma imkânı
1 Ocak 2021 tarihinde yürürlüğe giren kanun ile geliri 240 bin lirayı aşmayan evden üretim yapan mikro girişimciler vergiden muafken, 240 bin liranın üzerinde gelir elde edenlerin ise şirket kurması ve sonraki satışları için fatura düzenlemesi gerekiyor.
Zorlu Enerji İTÜ’lü gençlerin yanında
Geleceğin enerji şirketi olma vizyonunun bir parçası olarak yenilenebilir enerji kaynak kullanım alanlarının genişletilmesine ve elektrikli araç şarj istasyon altyapısının yaygınlaştırılmasına öncülük eden Zorlu Enerji, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) bünyesinde, elektrikli araç teknolojilerini geliştirme amacıyla kurulan İTÜ Electric Vehicle (Elektrikli Araç) ve  İTÜ Güneş Arabası (İTÜ ARIBA) ekiplerine destek oluyor.
Sabancı Üniversitesi Tanıtım Günleri Başlıyor
Sabancı Üniversitesi, akademik programları, eğitim olanakları, burs ve kontenjan bilgileri ile kampüs imkânları hakkında adayları ve aileleri bilgilendirmek amacıyla 31 Temmuz -13 Ağustos 2021 tarihleri arasında, “Tanıtım Günleri” gerçekleştiriyor.
CHP’li Ecevit Keleş, Kırantepe yeni rant kapısı olmasın
CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, Kırantepe’de yapılacak olan inşaat nedeniyle tepki gösterdi.
Milletvekili Süleyman Bülbül’den Manavgat yangını çıkışı
CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül, THK uçaklarının yangınlara müdahale konusundaki eksikliğine dikkat çekerek Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi istifaya davet etti.
Başkan Hamit Karış, ‘Geçmiş Olsun Komşum’
Gelecek Partisi Mersin İl Başkanı Hamit Karış, Antalya'nın Manavgat ilçesinde Yeniköy Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda, saat 12.
A WordPress Commenter
Hello world!
Hi, this is a comment. To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard. Commenter avatars come from Gravatar.